A dohányzás által okozott káros hatások - mint a szívbetegségek és a rák - jól ismertek, azonban a látást fenyegető problémákról kevesen tudnak.
Milyen elváltozásokat okozhat a szemben a dohányzás:
Szürkehályog
A szürkehályog a szemlencse elszürkülését jelenti. Ez az állapot csökkenti a lencse áttetszőségét, megakadályozva ezzel, hogy elegendő fény juthasson be a szembe a külvilágból a retinára. Ennek eredményeként a látás homályossá válik, ami súlyosabb esetekben akár a látás teljes elvesztéséhez is vezethet.
Az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint a szürkehályog tekinthető felelősnek a világszerte bekövetkező vakság eseteinek körülbelül 51%-áért, ami mintegy 20 millió embert érint.
Évente több mint 10 millió szürkehályog-műtétet végeznek el világszerte, ami a leggyakrabban végzett sebészeti beavatkozások közé tartozik.
Kutatások szerint a dohányosok körében kétszer nagyobb eséllyel alakul ki szürkehályog, mint a nem dohányzók körében. A kockázat a dohányzás mértékével növekszik.
Makuladegeneráció
Az időskori makuladegeneráció (AMD) a retina központi részét érinti, amely például az olvasáshoz és vezetéshez szükséges éles, központi látást biztosítja.
A betegség lényege az éleslátás helyének a korral előrehaladó elfajulása, pontos okát sajnos nem ismerik.
Az ötven évesnél idősebbek mintegy hatodát érinti, és világszerte a látásvesztések feléért felelős.
A kutatások szerint a dohányosok akár háromszor nagyobb kockázattal néznek szembe az AMD kialakulásával a nem dohányzókhoz képest! A 80 év feletti női dohányosok esetében ez a kockázat 5,5-szer nagyobb!
Uveitis
Az uveitis, a szem középső rétegének gyulladása, súlyos szemészeti betegség, amely teljes látásvesztéssel járhat.
Az uveitis károsítja a szem létfontosságú szerkezeteit, beleértve az íriszt és a retinát, és olyan szövődményekhez vezethet, mint a szürkehályog, a zöldhályog és a retina leválás.
A kutatások azt mutatják, hogy a dohányosok nagyobb valószínűséggel szenvednek uveitisben és a dohányzás összefügg a betegség kialakulásával. Egy tanulmány szerint a dohányosoknál 2,2-szer nagyobb a kockázata a betegségnek.
Diabéteszes Retinopátia
A diabéteszes retinopátia a retina véredényeit károsítja, ami látásvesztéshez vezethet.
Az Egyesült Államokban több mint 5 millió 40 év feletti ember szenved ebben a betegségben az 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegség következtében. Ez a szám várhatóan 2050-re megközelítőleg 16 millióra nő.
A medicalonline.hu ezt írja: "Ma Magyarországon közel 825 000 cukorbeteg él. A páciensek közel 40% a ritkán vagy egyáltalán nem vesz részt szemészeti ellenőrző vizsgálaton, ezért szemészeti kezelésük sokszor elkésett. A diabeteses retinopathia felelős a világon előforduló vakság 2,6%-áért. Közép-Európában ez az arány jóval rosszabb, 3,7%, ami csökkenthető lenne a megfelelő szűrési ellátás központosított megszervezésével."
A dohányzás akár meg is kétszerezheti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát!
Száraz szem szindróma
A száraz szem szindróma azt jelenti, hogy a szem felszínén nem termelődik elegendő könny, amely szükséges a szem nedvesítéséhez és egészségének megőrzéséhez. A szemszárazságban szenvedők szemvörösséget, viszketést, idegentest-érzést tapasztalhatnak, sőt még könnyező szemeket is.
A dohányfüst irritálja a szemet és súlyosbíthatja a szemszárazságot – még a passzív dohányosok körében is – különösen a kontaktlencsét viselőknél.
A dohányosok közel kétszer nagyobb valószínűséggel szenvednek szemszárazságtól.
Csecsemőkori szemproblémák
Vigyázz gyermeked látására!
designed by kues1 - Freepik.com
Szomorúan tapasztalom, hogy egyre gyakrabban látok várandós kismamákat vagy babakocsit toló édesanyákat dohányozni.
A terhesség alatt történő dohányzás veszélyes mérgeket juttat a placenta segítségével a magzathoz, ami potenciálisan árthat neki. A várandós anyák dohányzása emeli a magzati és csecsemőkori szemproblémák, valamint egyéb súlyos egészségügyi komplikációk kockázatát.
Ráadásul a dohányzás növeli a koraszülések esélyét is. A koraszülött csecsemők különösen nagy kockázattal néznek szembe szemproblémák tekintetében a teljes terhességi időt végigkísérő társaikhoz képest.
Az ideghártya teljes ereződése a 40. terhességi hét végére fejeződik be. Ezért koraszülötteknél kialakulhat a ROP betegség (retinopathia praematurorum), mely súlyos esetben vakságot okozhat.
Készen állsz a leszokásra?
Soha nem késő abbahagyni a dohányzást. A dohányzásról való leszokás bármely életkorban csökkentheti a szemmel kapcsolatos betegségek kialakulásának kockázatát.
Kérj segítséget háziorvosodtól vagy a patikában. A tüdőgondozó központok is kínálhatnak dohányzás leszokást segítő programokat.
EZEK A CIKKEK IS ÉRDEKELHETNEK:
Segíthet a látástréning szürkehályog esetén? 5 javaslatot is olvashatsz
Retinopathia Diabetica: A cukorbetegség súlyos szövődménye
Mivel foglalkozik a látástréner/szemtréner?
Borítókép: designed by wirestock - Freepik.com