Mivel foglalkozik a látástréner/szemtréner?

Mivel foglalkozik a látástréner/szemtréner?

Sokan kérdezik tőlem, hogy mit jelent pontosan a látástréning? Hogy kell elképzelni egy terápiát? 

Ezért összefoglalom, hogy könnyebben tudj döntést hozni. Hosszú lesz, de szerintem érdemes elolvasnod.
A legfontosabb érzékszervünkről, a látásról van szó. 


Képzés
A látástréner/szemtréner képzés Magyarországon a természetgyógyászat körébe tartozik, az Országos Kórházi Főigazgatóság vizsgabizottsága előtt teszünk vizsgát, majd ezután bekerülünk az egészségügyi szakdolgozói nyilvántartásba. Ez egy nyilvános adatbázis, engem is megtalálsz rajta: enkk.hu

 

Rólam

Svájcban élek, svájci a vállalkozásom. Itt egy kicsit másképp dolgoznak a látástrénerek, nem a természetgyógyászati vonalat követik. 
Én ötvözöm a magyar és a svájci ill. németországi irányvonalat. Magyarországon végeztem, de több német látástrénertől és optometristától is tanultam és tanulok folyamatosan.
Online is tudok dolgozni, nagyon jól működik, ezért a földrajzi távolság nem jelent akadályt.
 

Kompetencia

A látástrénerek első alkalommal állapotfelmérést végeznek, ez természetgyógyászati és optikai állapotfelmérést jelent. Bár több mindent megnézünk, alapvetően az orvosi diagnózisból indulunk ki. A látástréning terápiát akkor tudjuk elkezdeni, ha ennek orvosi ellenjavallata nincs. Az orvosi terápiával együttműködve, annak kiegészítéseként végezzük a tevékenységünket. 

Feladatunk
Feladatunk közé tartozik egyrészről a prevenció, az információátadás, olyan gyakorlatok megtanítása, mellyel megőrizhető az éleslátás és a szem egészsége, másrészt kialakult látásproblémáknál ( rövidlátás, távollátás, asztigmia, tomplatás, időskori látásromlás stb.) a progrediáló látásromlás lassítása.
Szembetegségek esetében (pl. szürkehályog, zöldhályog, makula-degeneráció, retinopathia diabetica) életmódtanácsadással, természetgyógyászati módszerekkel segítünk a folyamat lassításában, a tünetek csökkentésében. 

Terápia
Az orvosi diagnózis és a saját állapotfelmérés ismeretében összeállítjuk az egyénre szabott terápiát. 
Ezután elkezdődik egy közös munka, 1-2 hetente tartunk egy konzultációt. Sok mindenről szó esik: korábbi betegségek, családban előforduló szemészeti problémák, életmódtanácsok, táplálkozás, mozgás, stresszkezelés, lelki háttér, vitaminok...
A terápiában alkalmazhatunk szemtréning gyakorlatokat, akupresszúrát, reflexológiát, kínai gyógyászatot, meditációt, gyógynövényeket, aromaterápiát illetve mindenki a saját természetgyógyászati területéről hozott tapasztalataival tud még pluszban segíteni.

A szemtréning gyakorlatokról tudni kell, hogy ezek több, mint 100 éve bevált gyakorlatok, egy amerikai szemészorvos Dr. Bates fejlesztette ki őket, majd később szemészorvosok, optometristák (főleg az USA-ban) tették hozzá a saját tapasztalataikat. Ezek közül ki tudjuk választani az adott problémára leginkább hatékony gyakorlatsort.

A szemtréninget sokan a szemjógával azonosítják, de ez sokkal több annál! Itt megismersz egy más szemléletmódot, „szemtudatosságot“. A szemjógát sok esetben nem is szabad alkalmazni, maradandó károsodásokat okozhat! 
Mindig szakképzett szemtréner utasításai alapján végezz gyakorlatokat! 

Mennyi ideig tart egy látástréning-terápia?
Ez az adott személytől és a problémájától függ. Ha csak megelőzésre szeretnél megismerni néhány gyakorlatot, mert pl. sokat dolgozol a számítógépen és fáradtak a szemeid, elég lehet 2-4 konzultáció is. Ha látásproblémád van, 10-12, esetleg 15 konzultációra is szükség lehet. 
Utána kiválasztunk néhány gyakorlatot, amit továbbra is elvégzel. Ez már csak napi 5-10 percet vesz igénybe. 


Dobd el a szemüveget!! ????

A szemüvegre szükséged van, nélküle nem látnál jól, balesetveszélyes helyzetbe kerülnél pl. autóvezetésnél, kerékpározásnál. Soha nem mondjuk azt, hogy ne használd a szemüveged. 

De feltennék néhány kérdést: 
  • Hogy érzed magad szemüvegben?
  • Az első szemüveged hány évvel ezelőtt kaptad, milyen erősségű volt?
  • A mostani hány dioptriás?
  • Van különbség? Javult közben a szemed vagy akár teljesen el tudtad hagyni a szemüveget? 
Ha nem, akkor elgondolkoztál azon, hogy vajon miért kell neked egyáltalán szemüveget viselned, ha nem így születtél? 
MI LEHET AZ OK? 

A látástréning segíthet abban, hogy ne romoljon tovább a szemed. Sőt, az is elképzelhető, hogy javulni fog. Számtalan pozitív tapasztalat van ezzel kapcsolatban. Olvasd el a weboldalon a visszajelzéseket. 
 gyerekek

Gyermekeknél alkalmazható a látástréning?

Igen, sőt!! Én kötelezővé tenném már óvodás kortól.
Gyermekek esetében a célom az lenne, hogy megelőző gyakorlatokat tanítsak meg, melyek segítik a kicsik látásfejlődését és segítenek felkészülni az iskolára. 

Gondolj bele, mennyi új dolog éri őket az iskolában!
Már nemcsak játszanak, hanem oda kell figyelni 45 percen keresztül, fókuszálni kell a füzetre, a táblára, teljesíteni kell. Ez hatalmas stresszt jelent számukra. Nagyon sok gyereknél ilyenkor kezd elromlani a látás, de nagyon jól el tudják titkolni, sokszor csak hónapokkal, évekkel később veszik észre a szülők, hogy gond van. 

Könnyen rámondják manapság a gyerekekre, hogy figyelemzavaros, ADHD-s, hogy nem tud megfelelően teljesíteni, probléma van az olvasással, írással, számolással. Ennek hátterében is állhat látásprobléma! 
Nagyon sok gyerek szemüveges vagy le van ragasztva a szeme. A tapasztalatom az, hogy ez nagyon fárasztja a szemüket. 

Látástréninggel gyermekeknél is tudunk segíteni, természetesen az orvosi kezelés mellett, nem helyette. Ez fontos! 

Gyermekek esetében másképpen kell dolgoznunk, mert a gyermekek szeme nem a felnőtt szem kicsinyített változata, hanem egy még fejlődésben lévő szerv. Valamint ahhoz, hogy hosszabb távon fenntartsuk az érdeklődésüket, játékos formában kell a terápiát végezni. 
 
Minden gyereknek joga van ahhoz, hogy tisztán lásson.

Egy tudatos szülő odafigyel arra, hogy gyermeke látása megfelelően fejlődjön. Ezért tartom fontosnak azt, hogy a szemészeti ellenőrző vizsgálatok mellett egy gyerekekkel is foglalkozó látástrénerhez is elvigyék a gyerekeket.
6 éves kortól már szépen tudják végezni a gyakorlatokat. 

 
Nagyon sok játékos gyakorlatot fejlesztettem ki, illetve otthoni gyakorlásra könnyen, olcsón elkészíthető fejlesztő eszközöket mutatok a szülőknek. 
Gyerekeknél a két agyfélteke összehangolását segítő gyakorlatokat is végeztetek.
 
Ez év nyarától mint BrainGym kineziológus is tudok felnőttekkel és gyerekekkel foglalkozni. 
 
HOGY DÖNTÖTTÉL?

Szerintem kezdjük el a közös munkát. 🙂 
Mindenképpen hasznodra válik. 

Ha további kérdésed van, írj nekem az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre, illetve további információt itt a weboldalon is olvashatsz. 

Üdvözlettel:
Eleonóra