Szomorú, fiatal nő.

Hogyan hatnak az érzelmek a látásunkra?

A szem ragyog örömében és elhomályosul a bánattól. A tekintet lehet tompa, üres, szúrós vagy átható.

Milyen kifejező a magyar nyelv!

Tapasztaltad már, hogy pl. délelőtt élesebben látsz, mint késő délután? Vagy ha nagy stressz ér azonnal homályosabb lesz a látásod?

A látásunk nem statikus, állandóan változik. Miért fontos ez?

Németországban a münsteri egyetemen végeztek egy tudományos vizsgálatot: 88 egészséges egyetemistánál mérték meg a látásélességet a nap különböző szakaszaiban. Érdekes eredmény született. Délelőtt jobb volt a látásuk, mint délután. Mi lehet ennek az oka?

A látásunk nemcsak a környezeti fényviszonyoktól vagy a szem anatómiájától függ, hanem testünk és lelkünk összhangjától is. Amikor nyugodtak vagyunk és kiegyensúlyozottnak érezzük magunkat, a látásunk is tisztább, élesebb lehet. Ugyanakkor a stressz, a kimerültség vagy a feszültség azonnal hatással van rá. Az idegrendszer feszültsége, a felgyülemlett érzelmi teher vagy a stressz megváltoztathatja, tompíthatja érzékelésünket.


Nézzünk egy példát arra, hogyan hatnak az érzelmeink a látásunkra: Amikor boldogok vagyunk, pupilláink tágulnak, ami több fényt enged be, és ezáltal világosabbá és élesebbé teheti a látványt. Szomorúság vagy fáradtság esetén azonban pupilláink szűkülni kezdenek, ami homályosabb és kevésbé részletes látást eredményezhet.


Emellett fontos megemlíteni a látásunkat befolyásoló különböző életmódbeli tényezőket is. A megfelelő táplálkozás, elegendő alvás és a rendszeres szemgyakorlatok mind hozzájárulnak a szem egészségének megőrzéséhez és a látás optimalizálásához. Például a lutein és zeaxantin, amelyeket zöld leveles zöldségekből nyerhetünk, elengedhetetlenek a retina egészségének fenntartásához.

relax

A test és a lélek harmóniájához tölts minél több időt a szabadban.

designed by pressfoto - Freepik.com

Ezért is fontos a látás és a lelkiállapot közötti kapcsolatot felismerni és megérteni. Az, ahogyan látunk, sokszor tükrözi belső állapotunkat. Ha megtanuljuk tudatosan kezelni érzelmeinket és a stresszt, azzal támogathatjuk szemünk egészségét és látásunk minőségét is.

A látástréning célja, hogy ebben is segítséget nyújtson, hogy ne csak passzív megfigyelők legyünk a látásunk alakulásában, hanem aktívan tegyünk is azért, hogy jobban lássunk. Különféle gyakorlatokkal és technikákkal javíthatjuk látásunkat, melyek nemcsak a szemizmokra, hanem az idegrendszerre és a mentális állapotra is hatnak.

Tudatosan pihenni hagyjuk a szemünket, amikor szükséges. Fejlesztjük a figyelmünket, hogy újra összpontosítani tudjunk a részletekre. A természetes fény, a friss levegő, a nyugodt légkör mind-mind támogatják szemünk regenerálódását és javítják a látásélményt.

Mindez nemcsak fizikai szinten történik: a látás fejlődése és javulása mindig belső fejlődést is jelent.

Ha érdekel a látástréning, itt találsz bővebb információt: Látástréning felnőtteknek


EZEK A CIKKEK IS ÉRDEKELHETNEK:

Mivel foglalkozik a látástréner/szemtréner?

Segíthet a látástréning szürkehályog esetén? 5 javaslatot is olvashatsz

Mennyi ideig szemtréningezzünk naponta?


Borítókép: designed by Freepik