Homályos látás

Retinopathia Diabetica: A cukorbetegség súlyos szövődménye

A Retinopathia Diabetica (diabéteszes retinopátia)- mely a cukorbetegség egyik leggyakoribb szövődménye - Magyarországon a 2. leggyakoribb oka a látás elvesztésének. A betegség diagnosztizálása és kezelése belgyógyász és szemész orvos feladata, a szemtrénerek nem foglalkoznak ezzel  a problémával. Ugyanakkor fontosnak tartom felhívni a figyelmet a betegségre és a lehetséges megelőzési módokra, mivel a cukorbetegek 18-50%-ánál 15 éven belül kialakul ez a súlyos szövődmény. A vizsgálatok szerint ez az 1-es és a 2-es típusú diabetesre is vonatkozik. Nagyon fontos a minél korábban elkezdett életmódbeli változtatás!

Mi az a Retinopathia Diabetica?

A Retinopathia Diabetica egy olyan szemészeti betegség, amely a cukorbetegség hosszú távú szövődménye. A magas vércukorszint hosszú időn keresztül károsíthatja a retinát, ami a szem hátsó részén található és a látásért felelős. A betegség két fő formában jelentkezik: nem proliferatív retinopathia és proliferatív retinopathia.

Nem proliferatív retinopathia: A nem proliferatív retinopathia a betegség kezdeti szakasza. Ebben a szakaszban a retinában található véredények károsodnak és tágulnak. Ez a sérülés folyadékot és vérzést okozhat a retinában, ami csökkenti a látást. Fontos kiemelni, hogy a kezdeti szakaszokban a betegség általában tünetmentes.

Proliferatív retinopathia: Ha a betegség előrehalad, akkor a szervezet reagálni próbál a sérült erekre azzal, hogy új erek kezdenek növekedni a retinában. Sajnos ezek az új erek rendellenesek és gyenge minőségűek, könnyen vérzést és hegesedést okozhatnak. Az új erek és a hegesedések súlyosabb látáskárosodást okozhatnak, ami akár vaksághoz is vezethet.

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) becslése szerint 2045-ben világviszonylatban 700 millió beteget fog érinteni a Retinopathia Diabetica!

Milyen tünetei vannak a Retinopathia Diabetica-nak?

A Retinopathia Diabetica kezdeti szakaszában általában nem okoz tüneteket és sok esetben csak a későbbi szakaszokban válik észlelhetővé. Ezért rendkívül fontos a cukorbetegek rendszeres szemészeti vizsgálata, mert ezzel a kezdeti jelek és változások időben felismerhetők.

Amikor tünetek jelentkeznek, ezek a következők lehetnek:

  • Homályos látás
  • Zavaros vagy elmosódott látás
  • Csökkent éjszakai látás
  • Színtévesztés
  • Kieső foltok vagy "sötét foltok" a látótérben
  • Csökkent perifériás látás (amikor a látás a szem oldalsó területein csökken)
  • Szemvérzések
  • Látási zavarok, amikor "piros fátyol" vagy foltok jelennek meg a látótérben

Ezek a tünetek más szemészeti problémáknál is előfordulhatnak. Soha ne diagnosztizáld önmagad! Ezt a bejegyzést tájékoztatás céljából írtam. Ha tapasztalsz hasonló tüneteket, minél előbb keresd fel szemészorvosodat! 

Az időben történő szemészeti vizsgálatok rendkívül fontosak a Retinopathia Diabetica korai felismerésében, még akkor is, ha nincsenek tünetek jelen. A korai diagnózis és a megfelelő kezelés lehetőséget ad a látás megőrzésére.

Statisztikai adatok

A Retinopathia Diabetica a cukorbetegség leggyakoribb szövődménye, és az esetek több mint 50%-ában jelenik meg. (Forrás: American Diabetes Association)

A cukorbetegségben szenvedők körülbelül 80% -a legalább 10 évvel a diagnózis után tapasztal Retinopathia Diabeticát. (Forrás: National Eye Institute)

A cukorbetegség miatt világszerte évente mintegy 5,3 millió ember vakulhat meg. (Forrás: International Diabetes Federation)

A Retinopathia Diabetica megelőzése és kezelése

A magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a magas vércukor értékek, a vese betegségei, a vérszegénység, az elhízás, az egészségtelen életmód pl. dohányzás, mozgáshiány elősegítik a betegség kialakulását. Terhességben is fontos ellenőrizni a vércukor és vérnyomás értékeket.

Fontos, hogy a cukorbetegek rendszeresen ellenőriztessék a szemüket, és szorosan együttműködjenek orvosukkal a vércukorszint és a vérnyomás megfelelő kezelésében. A korai felismerés és a megfelelő kezelés kulcsfontosságú a látás megőrzésében és a Retinopathia Diabetica súlyosabb szövődményeinek megelőzésében.

Táplálkozás

A megfelelő táplálkozásnak nagy szerepe van a Retinopathia Diabetica megelőzésében és kezelésében. Kövesd a szakorvos és a dietetikus személyre szabott ajánlását.

Ha még nem vagy érintett a betegségben, a következő táplálkozási javaslatok segíthetnek a betegség kockázatának csökkentésében:

  • Korlátozd a feldolgozott élelmiszerek, cukros üdítők, édességek és magas glikémiás indexű ételek fogyasztását. Tartsd szem előtt az egészséges szénhidrátforrásokat, mint például a teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek és gyümölcsök.
  • Fogyassz egészséges zsírokat, mint például az olívaolaj, avokádó, diófélék. Az omega-3 halolajnak kiemelkedő szerepe van a szem egészségének megőrzésében is. 
  • Fogyassz sok antioxidánst tartalmazó élelmiszert: sötétzöld leveles zöldségeket, sárga és narancssárga zöldségeket és gyümölcsöket, bogyós gyümölcsöket, jó minőségű legalább 80%-os étcsokoládét 

Egyes tápanyagok kifejezetten jótékony hatással lehetnek a szem egészségére: omega-3 zsírsavak (halolaj, lenmag, dió), lutein és zeaxantin (spenót, kelkáposzta, brokkoli), valamint A-, C- és E-vitaminokban gazdag élelmiszerek (narancs, citrusfélék, diófélék).

A megfelelő mennyiségű omega-3 bevitelt nagyon nehéz csak étkezéssel megoldani, ezért javaslom, hogy pótold jó minőségű és magas hatóanyagtartalmú táplálékkiegészítővel. 

Kialakult Retinopathia Diabetica esetén:

Szigorúan tartsd be az orvos által javasolt vércukorszint-céltartományt. Ez segíthet megállítani vagy lassítani a betegség progresszióját.

Az egészséges étkezési szokások, mint a friss zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és sovány fehérjeforrások fogyasztása hozzájárulhat a szem egészségének fenntartásához.

Fontos, hogy ellenőrizd a koleszterol- és vérnyomásszintet is. Korlátozd a telített zsírok és a magas nátriumtartalmú élelmiszerek fogyasztását.

Mindig konzultálj a szemészeddel vagy cukorbetegséggel foglalkozó szakemberrel a megfelelő étrendről és kezelési lehetőségekről. Ők segítenek az egyéni igényekhez és körülményekhez igazított javaslatokban.

Figyelem: Ez a blogbejegyzés nem helyettesíti az orvosi tanácsadást. Ha cukorbetegségben szenvedsz vagy szemészeti problémáid vannak, fordulj orvoshoz szakértői tanácsért és kezelésért.


Forrás:
American Academy of Ophtalmologhy
American Diabetes Association: www.diabetes.org
National Eye Institute: www.nei.nih.gov
International Diabetes Federation: www.idf.org

Borítókép: StockSnap on Pixabay