Gyerekek játszanak a szabadban

A digitális eszközök hatása a gyermek szemére és fejlődésére, valamint alternatívák a kiegyensúlyozott szabadidő eltöltéséhez

A modern kor szülőinek egyik legnagyobb kihívása az, hogy miként kezeljék gyermekeik digitális eszközhasználatát. Az okostelefonok és egyéb digitális eszközök előtti hosszú órák nemcsak a szem egészségét veszélyeztetik, hanem a gyermek általános fejlődésére is kedvezőtlenül hatnak.

A digitális eszközök szemre gyakorolt hatásai

A digitális képernyőkről kibocsátott kék fény ronthatja a látás minőségét és hozzájárulhat a digitális szemfáradtság kialakulásához, amely szárazságérzettel, homályos látással és fejfájással járhat. Hosszú távon ez akár a retina károsodásához is vezethet, ami a látás romlásával fenyeget. Továbbá, a túlzott képernyőidő csökkenti a pislogások számát, ami szintén  szemszárazságot okozhat.

A digitális eszközök fejlődésre gyakorolt hatásai

A képernyő előtt töltött idő csökkenti a fizikai aktivitást, ami elengedhetetlen a gyermekek egészséges fejlődéshez. A szabadtéri játékok és a sportolás nemcsak a fizikai, hanem a szociális készségek fejlesztésében is kulcsszerepet játszanak. Emellett, a képernyő köti le a figyelmet, ami kevesebb időt hagy a kreatív játékra és az olvasásra, valamint olyan tevékenységekre,  melyek fontosak a kognitív fejlődés szempontjából.

Alternatívák a digitális eszközök helyett

Fontos, hogy a szülők tudatosan kezeljék gyermekeik képernyő előtt töltött idejét és alternatív tevékenységeket kínáljanak számukra. Például a Kolodko miniszobrok keresése egy kitűnő családi program lehet, ami Budapesten és más városokban elrejtett kis szobrokat foglal magában. Ezek a szobrok különleges történeteket mesélnek el, inspirálják a fantáziát és ösztönzik a szabadtéri felfedezést.

A szabadidő értelmes eltöltése nemcsak a szem egészségét védi, hanem támogatja a gyermek átfogó fejlődését is. A közös családi programok, mint például a szobrok felkutatása, erősítik a családi kötelékeket, miközben fejlesztik a gyermek térérzékelését és problémamegoldó képességeit.

A digitális eszközök korlátozott használata, valamint a kreatív és mozgásban gazdag tevékenységek előtérbe helyezése elengedhetetlen a gyermek egészséges szemének és általános fejlődésének megőrzése érdekében. A Kolodko miniszobrok keresése csupán egy a sok közül, amelyek lehetőséget nyújtanak arra, hogy a családok minőségi időt töltsenek együtt, miközben felfedezik városuk rejtett kincseit és tágítják gyermekeik látókörét.

Indulhat a kaland?

Mik azok a Kolodko szobrok?
Kolodko Mihály ukrán-magyar származású, Bp-en élő szobrászművész.

Vicces, ugyanakkor jelentéssel bíró kis szobrokat készít és helyez el titokban valahol, melyeket azután valaki felfedez.

Magyarországon Budapesten, Veszprémben, Tihanyban, Vecsésen... találhatunk szobrokat.
Találkozhatunk pl. Gombóc Artúrral, Anyám tyúkjával, Mekk Elekkel, de Liszt Ferenccel is. 😄

Készíts fotót a megtalált szobrokról és töltsd fel hozzászólásban a Látástréning FB oldal megfelelő posztja alá a hely megadásával. Inspiráljunk másokat is!

Segítségül itt találsz térképeeket, leírásokat:

Országos térkép:https://shorturl.at/XeDeA 

Budapesti szobrok listája ponos helymeghatározással: Budapesti Kolodko miniszobrok listája

1órás kerékpártúra Budapesten a szobrok felkutatásával: leírás és térkép

A posztot az alábbi ikonra kattintva vagy a  FB oldal keresőjében a #Kolodkoszobor beírásával találod meg.

facebook icon


EZEK A CIKKEK IS ÉRDEKELHETNEK:

Hogyan segíthet a látástréning a látás megőrzésében kisiskolás gyerekeknél?

Örökölhető a rövidlátás?

3 tipp rövidlátó gyerekeknek

Less be a kulisszák mögé - hogyan zajlik egy gyerek látástréning foglalkozás?

Gyöngyfűzés - hasznos tevékenység gyerekeknek

"Virtuális drog" - egy terjedő fogalom


Borítókép: designed by Freepik