Az emberi szem a testünk egyik leglenyűgözőbb és legösszetettebb része. A szemünk segítségével látjuk a világot, érzékeljük a színeket és élvezhetjük a körülöttünk lévő csodákat. Vajon mennyire ismerjük ezt a kicsi, ám annál fontosabb szervet? Ebben a cikkben 20 érdekességet mutatok be, amit talán eddig nem tudtál a szemedről.
- Az emberi szem körülbelül 100 000-szer mozog naponta. Ezt a számot még fokozza az, hogy a szemünk mindig mozog, még akkor is, amikor fixálni próbálunk valamit.
- A szemmozgás során részt vevő izmok a testünk leggyorsabb izmai közé tartoznak. A szemünk körülbelül 500 mozgást végez el másodpercenként.
- A szem körülbelül 576 megapixelt észlel egyetlen pillantásra. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy elképesztő részletességgel lássuk a körülöttünk lévő tárgyakat.
- A szemünk is "edzést" igényel. A szemizmok erősítése érdekében különféle szemgyakorlatokat végezhetünk. A látástréning terápia során ezt is megtanítom neked.
- A szemünk néha "trükköket" játszik velünk. Az optikai illúziók olyan helyzeteket teremthetnek, amik nem fedik a valóságot.
- A látott képet először fejjel lefelé "látjuk". Az agyunk értelmezi a képet és fordítja vissza.
- Az újszülöttek fejjel lefelé látnak mindent. Kb. 3-4 hetes korra alakul ki az, hogy az agy átforgatja a képet.
- Koponyánk és arcvonásaink évmilliók során úgy fejlődtek, hogy megvédjék a rendkívül érzékeny szemgolyót. (szemgödör, szemöldök, szemhéjak, szempilla védőfunkciói)
- A szem körüli izmok az egyetlen olyan izmok a testünkben, amelyek közvetlenül kapcsolódnak a csontvázhoz. Ez lehetővé teszi a szemgolyó mozgását.
- A szemünk naponta körülbelül 0,75 liter könnyet termel. A könnyek nemcsak az érzelmek kifejezésére, hanem a szem felületének hidratálására, táplálására és védelmére is szolgálnak.
- Az emberi szem kb. 10 millió színárnyalatot képes megkülönböztetni. Ez az elképesztő szám teszi lehetővé számunkra, hogy élvezhessük a színes és változatos világot.
- A vakság és a színvakság két különböző dolog. A vakság azt jelenti, hogy valaki egyáltalán nem lát, míg a színvakság azt, hogy valaki bizonyos színeket nem lát.
- A férfiak 9%-a, míg a nőknek csak 0.4%-a piros-zöld színtévesztő.
- Az írisz - az a rész a szemünkben, amely a színét adja - egyedi, mint egy ujjlenyomat. Ezért is használják az írisz alapú biometriai azonosítást.
- Szemünk alvás közben is mozog. Ezt a gyors szemmozgást REM (Rapid Eye Movement) fázisnak nevezik. Ez az alvásfázis általában az álmokkal társul.
- A szemünk villámgyorsan reagál a változásokra. Az agyunk képes az információkat a szemünkön keresztül olyan gyorsan feldolgozni, hogy a változásokat akár 1/1000 másodperc alatt is észrevehetjük.
- Az újszülöttek szemszíne kék. Később alakul ki a végleges szín.
- A szem is leéghet a bőrhöz hasonlóan. (Photokeratitis/Ultraviolet Keratitis) Ezért fontos pl. síeléskor a megfelelő védőszemüveg használata.
- Naponta kb. 20 000 - 30 000x pislogunk, ez kb. másfél órát tesz ki.
- Nyitott szemmel nem lehet tüsszenteni :-)
Borítókép: Alexandra Haynak on Pixabay
Kép a szövegen belül: Gerd Altmann on Pixabay